Aktualności

Jak się chronić przed włamaniem do mieszkania? Wskazówki od Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Jak się chronić przed włamaniem do mieszkania? Wskazówki od Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu 24.03.2023

W środę (22 marca br.) Komenda Miejska Policji we Wrocławiu zorganizowała spotkanie dla zarządców nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska. Nasi pracownicy wzięli udział w tym spotkaniu. Policjanci zorganizowali je w związku z rosnącą liczbą włamań m.in. do mieszkań we Wrocławiu. Przedstawiamy najważniejsze zalecenia policjantów w tej sprawie dla mieszkańców miasta. 

Z informacji przedstawionych przez Policję, że niestety zwiększa się liczba włamań m.in. do lokali mieszkalnych zarówno we Wrocławiu, jak też w powiecie wrocławskim. W pierwszych 2 miesiącach 2023 r., policja odnotowała 281 takich zdarzeń, z czego 140 w lutym br. 

Policyjne statystyki wskazują, że najczęściej do włamań dochodzi w środy oraz w niedziele, a przestępcy najczęściej działają w nocy oraz - co może zaskakiwać - w godzinach południowych. W tym drugim przypadku, złodzieje często liczą, że np. mieszkańcy nie zwrócą uwagi na hałas, bo uznają, że trwa remont w budynku lub mieszkaniu. Tymczasem złodzieje mogą np. rozwiercać zamek wejściowy lub futrynę do drzwi w lokalu, który chcą okraść. 

Wg mundurowych, przestępcy często obierają za cel duże osiedla mieszkaniowe. Bo właśnie w takich miejscach łatwiej pozostać w ukryciu i działać w grupie, aby np. ustalić, jaki rytm dnia ma właściciel mieszkania, które złodzieje chcą okraść. Takie osiedla, z racji swoich rozmiarów, ułatwiają też ucieczkę z miejsca zdarzenia, bo łatwiej w nich się wtopić w tłum lub skryć. 

Co mogą zrobić mieszkańcy, żeby bronić się przed włamaniami do mieszkań w budynkach takich, jak np. te, w których mieszkają nasi mieszkańcy? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia policjantów: 

  • należy przykładać jak najwięcej uwagi w obserwowanie, co się dzieje na terenie nieruchomości lub na parkingach, zwłaszcza na to, czy np. na klatce schodowej nie przebywa osoba lub grupa osób, której nie znamy, a która zachowuje się podejrzanie - chwyta klamki w drzwiach, fotografuje drzwi do mieszkań bądź zaparkowane pojazdy, a także fotografuje wszelkie zabezpieczenia (np. rozmieszczenie kamer monitoringu); 
  • nie wolno dzielić się kodem wejściowym do domofonu w danym budynku z osobami, które w nim nie mieszkają;
  • zawsze należy zwracać uwagę na to, czy drzwi do budynku są zamknięte, często bowiem zdarza się, że mieszkańcy zostawiają drzwi otwarte szeroko, w ten sposób ułatwiając życie przestępcom;
  • należy zawsze zamykać na klucz lub zasuwkę drzwi do mieszkania; 
  • jeśli w budynku pojawiają się osoby lub grupy osób twierdzące, że reprezentują firmę wykonującą np. przeglądy techniczne, świadczące usługi kominiarskie bądź elektryczne, nie należy ich wpuszczać do mieszkania, jeśli takie wizyty nie były wcześniej zapowiedziane, a takie osoby nie chcą lub nie są w stanie potwierdzić swojej tożsamości służbowej; podkreślamy przy tym, że TBS Wrocław zawsze informuje z wyprzedzeniem (na stronie internetowej oraz w gablotach ogłoszeniowych w budynkach) np. o planowanych przeglądach lub naprawach, a pracownicy firm podwykonawczych zawsze są w stanie się wylegitymować;
  • jeśli zauważą Państwo jakąkolwiek nietypową, budzącą Państwa zaniepokojenie aktywność osoby obcej lub grupy obcych w budynku, należy to zgłaszać na Policję (pod nr 112) lub do Straży Miejskiej Wrocławia (nr 986); funkcjonariuszom przyda się każda informacja: o wyglądzie takiej osoby lub osób, czy działali w grupie, jak się zachowywali, w którym kierunku się oddaliła. Takie informacje są przekazywane policjantom na odprawach służbowych, co zwiększa szansę na zidentyfikowanie oraz zatrzymanie osoby lub osób podejrzewanych o włamania do mieszkań; 
  • jeśli w mieszkaniu przechowujemy cenne przedmioty, warto je skatalogować i zrobić np. zdjęcia, a także przechowywać je w zabezpieczonym miejscu (sejf, skrytka na klucz bądź zamek elektroniczny); gdyby takie przedmioty zostały skradzione, szczegółowe informacje o nich mogą ułatwić ich odzyskanie dla właściciela; 

Co mogą zrobić mieszkańcy, jeśli doszło do włamania? 

Niestety, zdarza się, że mimo powziętych środków bezpieczeństwa, złodzieje i tak dostają się do mieszkania i okradają je. Jeśli - choć wierzymy, że tak nigdy się nie stanie - będą Państwo w takiej sytuacji, po stwierdzeniu włamania do mieszkania należy zadzwonić na policję pod nr alarmowy 112, zgłosić włamanie i poczekać na funkcjonariuszy. Co ważne, nie należy dotykać żadnych przedmiotów w mieszkaniu, a najlepiej poczekać na zewnątrz na przyjazd policjantów. Wszystko po to, aby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez przestępców. 

Policjanci poinformowali nas, że kiedy osoba pokrzywdzona włamaniem do mieszkania odkrywa takie zdarzenie, wówczas pod wpływem emocji sprawdza stan lokalu, ustala, co zostało skradzione. To naturalny odruch, który jednak może utrudnić zabezpieczenie śladów, a co za tym idzie, ustalenie sprawców przestępstwa. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

W Internecie jest dostępna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą znajdą Państwo pod adresem https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Każdy może skorzystać z tej mapy, aby wskazać policji, że w danym miejscu doszło do wykroczenia lub przestępstwa. Dotyczy to również włamań do mieszkań, kradzieży na parkingach. Mundurowi analizują zgłaszane dane, a jeśli w danym miejscu jest więcej wskazań o rosnącej liczbie przypadków złamania prawa, wówczas mogą skierować tam większą liczbę patroli.

Dzielnicowi we Wrocławiu

We Wrocławiu w policji służy ok. 130 dzielnicowych, dbających o bezpieczeństwo na podległych im osiedlach. Mogą Państwo zwracać się bezpośrednio do nich z informacjami np. o niebezpiecznych miejscach na Waszych osiedlach lub podejrzanie zachowujących się osobach obserwujących budynki lub mieszkania. Dane kontaktowe do dzielnicowych są dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu