Za nami wybory do Rady Mieszkańców TBS Wrocław. To pierwsza tego typu rada powołana w historii wrocławskiej spółki. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli w dużo większym stopniu zaangażować się w jej funkcjonowanie.
Wybory do Rady Mieszkańców TBS Wrocław odbyły się w niedzielę, 13 października na 7 z 12 osiedli wrocławskiej spółki - tam, gdzie zgłosili się kandydaci do objęcia mandatu w Radzie. W sumie o 10 mandatów w radzie konkurowało 11 chętnych mieszkańców, z czego najwięcej kandydatów było na Brochowie - 3 kandydatów na 2 miejsca do rady. Mandaty rozdzielono proporcjonalnie – największe osiedla TBS Wrocław otrzymały po 2 członków, mniejsze po jednym. Dzięki temu do Rady, poza przedstawicielami 3 największych osiedli na Brochowie, w Leśnicy i na Stabłowicach, weszli też reprezentanci Psiego Pola, Zakrzowa, Pilczyc oraz osiedla Poświętne (po jednym przedstawicielu).
— Rady Mieszkańców TBS Wrocław nie byłoby, gdyby nie współpraca gminy Wrocław, spółki TBS i samych mieszkańców naszych osiedli. I to właśnie im - mieszkańcom - którzy oddali swój głos w wyborach, ale i kandydowali do Rady, należą się największe gratulacje. Jesteśmy bowiem przekonani, że przy większym zaangażowaniu mieszkańców wspólnie uda nam się poprawić standard życia dla ponad 12 tys. mieszkańców naszych osiedli — mówi Wojciech Adamski, Prezes TBS Wrocław.
W głosowaniu wzięło udział 371 osób spośród ponad 8 tys. mieszkańców (dokładnie 8186) osiedli, na których wybory się odbyły. Jak poinformowała Fundacja “Obywatel TBS” (organizator wyborów), łącznie oddano 554 głosy.
— To są pierwsze wybory, które mieszkańcy sami opracowali od A do Z, korzystając ze swojej mądrości, doświadczenia zawodowego i społecznego, z siły społeczności mieszkańców i zasięgając porad ekspertów. Za nami pół roku pracy by wszystko opracować koncepcyjnie i zorganizować. I zrobiliśmy to! Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom spotkanym po drodze, którzy przyłożyli do tego swoją pomocną dłoń — można przeczytać na oficjalnym profilu Fundacji Obywatel TBS w mediach społecznościowych.
Rada Mieszkańców TBS Wrocław, z uwagi na swój doradczy i konsultacyjny charakter, ma pomóc TBS-owi poznać lepiej potrzeby oraz oczekiwania mieszkańców jego osiedli. Dzięki Radzie mieszkańcy zyskają m.in. możliwość podejmowania negocjacji w sprawach spornych pomiędzy spółką a poszczególnymi mieszkańcami czy opiniowania. Zarząd TBS Wrocław będzie mógł korzystać z informacji i rekomendacji pozyskanych przez Radę od mieszkańców, np. w ramach konsultacji społecznych. Co więcej, Rada - zgodnie z deklaracją prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka - będzie mogła rekomendować gminie Wrocław (czyli właścicielowi TBS-u Wrocław) przedstawiciela mieszkańców do Rady Nadzorczej spółki.
Ramy funkcjonowania Rady Mieszkańców określa regulamin, wypracowany po konsultacjach ze środowiskiem skupionym wokół Fundacji “Obywatel TBS”.
— Prace nad regulaminem Rady trwały od sierpnia tego roku. Przez dwa miesiące rozmawialiśmy ze środowiskiem skupionym wokół Fundacji “Obywatel TBS”, analizując jego postulaty i wyjaśniając, które z nich możemy uwzględnić, a które nie i z jakich powodów natury prawnej. Wszystkie oczekiwania, które były zgodne z przepisami, a zarazem nie były tożsame z wyłącznymi kompetencjami organów spółki, czyli Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Zgromadzenia Wspólników, zostały uwzględnione w uprawnieniach Rady Mieszkańców — tłumaczy Aleksandra Palus, kierownik Biura Komunikacji Społecznej TBS Wrocław.
Pierwsze posiedzenie Rady Mieszkańców TBS Wrocław zostanie zwołane w ciągu miesiąca od przeprowadzenia wyborów. Kadencja potrwa 4 lata, zaś sama praca w Radzie będzie społeczna.