Aktualności

Re-witalizacja i odnowa historycznej Leśnicy. Zaproszenie na spotkanie konsultacyjne w dniu 9 stycznia br.

Re-witalizacja i odnowa historycznej Leśnicy. Zaproszenie na spotkanie konsultacyjne w dniu 9 stycznia br. 07.01.2025

Rozpoczyna się ważny proces dla historycznej Leśnicy. Zapraszamy mieszkańców TBS Wrocław z osiedla w Leśnicy na otwierające spotkanie konsultacyjne poświęcone re-witalizacji tej części Wrocławia, które odbędzie się w czwartek (9 stycznia 2025 r.) o godz. 17: 30 w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej 50.

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje o procesie konsultacji społecznych w ramach re-witalizacji Leśnicy, opublikowane pierwotnie na łamach portalu Wroclaw.pl.

O co chodzi w re-witalizacji?

Najprościej mówiąc, aby w danym miejscu żyło się lepiej. Ulice, podwórka, tereny zielone. Remonty i nowe inwestycje. Chodniki, kanalizacja i ścieżki rowerowe. Ale przede wszystkim sprawy społeczne. Nowe szkoły, wsparcie seniorów czy przywrócenie placu targowego. A może stworzenie większego placu dla różnych aktywności? Na największym z wrocławskich osiedli zadań do wykonania jest naprawdę dużo. Dlatego potrzebny jest plan. Plan przygotowany zostanie wspólnie z mieszkańcami i mieszankami między innymi na podstawie zgłoszonych już społecznych oczekiwań. Zadaniem jest wybór działań priorytetowych na najbliższe lata i dekadę, po to, aby następnie mogły stać się konkretnym planem działania. 

9 stycznia 2025 w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej 50 odbędzie się spotkanie otwierające pilotażowy program „Re-witalizacja i Odnowa – Osiedle Leśnica” (w skrócie REWiO). Zaproszeni są wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. założenia programu, jego etapy, cele i harmonogram dalszej pracy. Ogłoszony zostanie także nabór do Lokalnej grupy roboczej (więcej o grupie na dole artykułu). Początek spotkania o godz. 17.30.

Czym jest REWiO?

To pilotażowy program re-witalizacji opracowywany wspólnie z mieszkańcami. Działania będą koncentrowały się w czterech obszarach:

  • Konsultacje społeczne oraz Lokalna grupa robocza. Czyli nic o Was bez Was.
  • Poprawa stanu przestrzeni publicznych oraz infrastruktury – czyli inwestycje.
  • Poprawa stanu zasobów czynnych biologicznie: rzek, terenów zielonych.
  • Działania społeczne (m.in. kultura, sektor społeczny).

Konsultacje społeczne w ramach REWiO

Ważne jest, żeby o sprawach osiedla mogło wypowiedzieć się jak najwięcej osób. Dlatego swoje opinie zgłaszać będą mogli wszyscy zainteresowani mieszkańcy i zainteresowane mieszkanki. Wstępnie zaplanowano wprowadzające e-spotkanie, elektroniczny formularz opinii (będzie dostępny na stronie Wrocław Rozmawia) oraz sąsiedzką naradę (4–5 spotkań z grupą reprezentującą różne środowiska osiedlowe). Szczegóły poznamy w pierwszym kwartale 2025 roku.

Tematami konsultacji mają być zarówno mobilność (w tej kategorii mieści się wiele tematów inwestycyjnych i remontowych), jak też zieleń i środowisko, edukacja i aktywność sportowa oraz kultura i sprawy społeczne. Pełny wachlarz osiedlowych spraw.

REWiO – ramowy harmonogram na 2025 rok

  • 9 stycznia 2025 r., godz. 17:30: spotkanie w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej 50. Rozpoczęcie naboru do Lokalnej grupy roboczej (LGR)
  • 1./2. kwartał 2025 – przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych we współpracy z LGR
  • 3. kwartał 2025 – wypracowanie Planu działań na podstawie raportu z konsultacji

Lokalna grupa robocza dla Leśnicy

Grupa będzie funkcjonować przy Departamencie Spraw Społecznych na czas przygotowań, trwania i podsumowania konsultacji społecznych dotyczących re-witalizacji Leśnicy. Podstawowym zadaniem Lokalnej grupy roboczej będzie przygotowanie wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia konsultacji społecznych i wsparcie ich realizacji. Od uzgodnienia ich harmonogramu, przez pomoc w informowaniu o konsultacjach i udział w nich, po skomentowanie wyników konsultacji oraz rekomendacje do podsumowującego je raportu. To istotny dokument, bo właśnie na podstawie raportu z konsultacji opracowany zostanie Plan działań dla osiedla.

Zadbaliśmy o to, by skład grupy był tak różnorodny, aby wszystkie kluczowe środowiska osiedlowe miały w niej swoją reprezentację. Część tych osób zostanie wskazana jako reprezentanci, o części zadecyduje los, bo zostaną one wybrane spośród zgłoszeń chętnych do działania. Grupa będzie składać się z 21 osób:

  • 12 osób mieszkających na Leśnicy (kandydaci zgłaszają się sami),
  • 3 przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia (wskazanych przez Prezydenta Wrocławia),
  • 3 przedstawicieli Rady Miejskiej Wrocławia (wskazanych przez Prezydium Rady Miejskiej),
  • 3 przedstawicieli Rady Osiedla Leśnica (wskazanych przez Radę).

Wśród 12 osób mieszkających na Leśnicy podział miejsc jest następujący:

  • 3 osoby reprezentujące lokalne instytucje miejskie, kulturalne, oświatowe, itp.,
  • 3 osoby reprezentujące lokalne NGO (w tym parafie, kluby sportowe),
  • 3 osoby reprezentujące lokalne jednostki w obszarze zamieszkania, takie jak wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe,
  • 3 osoby reprezentujące lokalne firmy.

Nabór na te 12 miejsc jest otwarty. Kandydatki i kandydaci zgłaszają się sami za pomocą specjalnego formularza (który będzie dostępny na łamach Wroclaw.pl od 9 do 26 stycznia 2025), wskazując kogo reprezentują: lokalną instytucję, organizację pozarządową, jednostkę w obszarze zamieszkania czy firmę.

Przy liczbie osób kandydujących równej liczbie osób z danej kategorii, do Lokalnej Grupy Roboczej wejdą te, które się zgłosiły. Przy większej liczbie osób kandydujących zorganizowane zostaną spotkania poszczególnych reprezentantów w Odlocie. Strefie Partycypacji (ul. Piłsudskiego 34) lub online i wybór spośród siebie podczas narady, w trakcie której osoby te będą mogły się zaprezentować (5-minutowe wystąpienia). Przy braku konsensusu na spotkaniach Urząd Miejski Wrocławia dokona losowania w Odlocie z transmisją online.

Nabór rozpocznie się 9 stycznia.

Zdjęcie ilustracyjne: zamek w Leśnicy — jeden z najbardziej charakterystycznych punktów osiedla, fotografia autorstwa: Krzysztof Pytko - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62774260



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu