Aktualności

RELACJA: rozmowa z mieszkańcami o nowej inwestycji TBS Wrocław przy ul. Głubczyckiej

RELACJA: rozmowa z mieszkańcami o nowej inwestycji TBS Wrocław przy ul. Głubczyckiej 13.11.2024

We wtorek (12 listopada br.) spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 99 przy ul. Głubczyckiej z mieszkańcami tej części Wrocławia, aby w ramach konsultacji społecznych zaprezentować projekt naszej inwestycji. Przy ulicach: Głubczyckiej i Opolskiej na Księżu Małym chcemy wybudować blisko 170 mieszkań na wynajem, garaże podziemne, place zabaw, a wszystko w otoczeniu zieleni. 

Wtorkowe konsultacje społeczne zwróciły uwagę sporej grupy mieszkańców. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom dyskusji za obecność i liczne pytania. Była to druga część konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji, organizowanych przez spółkę wspólnie z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Pierwszą rozmowę na ten temat odbyliśmy w maju 2022 r., aby poznać oczekiwania mieszkańców wobec szykowanej przez nas inwestycji. Wówczas powstał raport z konsultacji, a TBS Wrocław zobowiązał się, że pomysły mieszkańców uwzględni w projekcie inwestycji, który zostanie omówiony na kolejnych konsultacjach. Te odbyły się 12 listopada.

Omawiając przedstawiony przez nas projekt inwestycji przy ul. Głubczyckiej/Opolskiej, Adam Bułkowski (dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w TBS Wrocław) zadeklarował: 

Przedstawiony przez nas projekt inwestycji przy ul. Głubczyckiej/Opolskiej nie jest wersją ostateczną. Uwagi mieszkańców będą brane pod uwagę, aby przygotować ostateczny projekt, a następnie ruszyć z kolejnymi etapami inwestycjami: przygotowaniem dokumentacji projektowej, uzyskaniem pozwolenia na budowę i wyłonieniem wykonawcy w przetargu. Tak, aby pod koniec 2026 r. wbić pierwsza łopatę na placu budowy. 

W trakcie dyskusji poinformowaliśmy mieszkańców o przyszłości istniejących budynków przy ul. Opolskiej. Pierwotnie miały zostać zrewitalizowane, ale ostatecznie zostaną wyburzone, a w ich miejsce powstanie nowy budynek mieszkalny TBS Wrocław. Zmniejszono też planowaną liczbę mieszkań (z ok. 200 do ok. 170), co pozwoli lepiej dopasować się do sąsiednich budynków. 

Podobny cel miało takie zaprojektowanie parkingów podziemnych, aby zmieścić tam jak najwięcej wymaganych przepisami miejsc postojowych. W efekcie, blisko 180 miejsc dla aut znajdzie się w garażu podziemnym, a ok. 30 miejsc chcemy wytyczyć na poziomie gruntu — dodała Dorota Szenfeld-Hojka z TBS Wrocław. 

W dyskusji z mieszkańcami padło wiele pytań, m.in. o obsługę komunikacyjną przyszłej inwestycji, zachowanie istniejącej zieleni, wysokość planowanych budynków, liczbę placów zabaw lub urządzenie terenów zielonych na terenie naszej inwestycji. Wyjaśniliśmy, że zdecydowana większość drzew, które dziś rosną w tym miejscu, zostanie zachowana. Planowane są też dodatkowe nasadzenia. Przewidujemy też dwa place zabaw - zgodnie z sugestiami mieszkańców, które otrzymaliśmy w ramach poprzednich konsultacji. Podczas wtorkowej dyskusji pojawił się pomysł, aby jedno z planowanych miejsc dziecięcych zabaw wykorzystać np. na budowę siłowni plenerowej z ławkami. Ten pomysł jest jak najbardziej możliwy do wykorzystania w ostatecznym projekcie tej inwestycji. Odnośnie samej wysokości budynków - będzie ona w pełni zgodna z przepisami. Ponadto, po pierwszych konsultacjach społecznych zdecydowaliśmy się na zmianę zarówno długości i szerokości, jak też położenia jednego z planowanych budynków, aby odsunąć go jak najdalej od istniejących zabudowań. 

Wszystkie uwagi zgłoszone podczas konsultacji społecznych zostały zanotowane i znajdą się w notatce ze spotkania, którą przygotują moderujący wtorkową dyskusję pracownicy współpracującej z magistratem Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. Po opracowaniu, będzie ona dostępna na stronie internetowej Wrocław Rozmawia

Co więcej, nadal mogą Państwo zgłaszać swoje propozycje, pomysły i uwagi do proponowanego projektu naszej inwestycji. Mogą Państwo to zrobić mailowo, wysyłając je na adres konsultacje@um.wroc.pl w terminie do 19 listopada br. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.  

Państwa głosy - czy to ze spotkania konsultacyjnego, czy to zgłoszone później, drogą mailową - zostaną opracowane i przekazane do pracowników TBS Wrocław, którzy odniosą się do poszczególnych propozycji. Wszystko po to, aby sporządzić raport z konsultacji, który będzie dostępny publicznie m.in. na stronie internetowej TBS Wrocław oraz na stronie Wrocław Rozmawia. Uwagi mieszkańców przekażemy również do odpowiednich miejskich instytucji i spółek, aby przedstawić oczekiwania mieszkańców i wypracować optymalne rozwiązania. 

Prezentację, w której opowiadamy o szczegółach inwestycji przy ul. Głubczyckiej/Opolskiej (wraz z harmonogramem realizacji), znajdą Państwo TUTAJ
 



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu