Aktualności

Sąsiad przechowuje materiały łatwopalne w budynku? Zareaguj!

Sąsiad przechowuje materiały łatwopalne w budynku? Zareaguj! 27.08.2024

Szanowni Państwo, kierując się troską o Państwa codzienne bezpieczeństwo w naszych budynkach i mieszkaniach przypominamy kilka niezwykle ważnych zasad w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zwracamy Państwa uwagę szczególnie na to, jakich przedmiotów nie wolno przechowywać w częściach wspólnych budynków, piwnicach bądź komórkach lokatorskich. Podpowiadamy również, komu zgłosić, jeśli zauważą Państwo niebezpieczne przedmioty składowane w Waszych budynkach. 

Jest niezwykle ważne, aby każdy mieszkaniec danego budynku był uważny na sprawy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Chodzi przecież o zdrowie i życie wszystkich osób mieszkających pod danym adresem. Dlatego warto wiedzieć, jakich przedmiotów nie wolno składować w budynkach i jakich zachowań trzeba unikać, aby sprawić, że ryzyko pożaru spadnie do minimum. 

Wiem, że sąsiad przechowuje w budynku lub w mieszkaniu materiały łatwopalne. Komu mogę to zgłosić? 

Lokatorzy mieszkań TBS Wrocław mogą zgłosić taki problem bezpośrednio do spółki, mailowo na adres: tbs.tylna@tbs-wroclaw.com.pl, telefonicznie pod numerami: (71) 345-70-82 lub (71) 345-80-52, a także przez system iMieszkaniec

Zgłoszenia w tego typu sprawach przyjmuje również miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego: telefonicznie pod numerem (71) 770 22 22 lub mailowo na adres czk@um.wroc.pl.

Wszystkie takie zgłoszenia kierowane do zarządców lub służb kryzysowych są traktowane priorytetowo. Przekazanie informacji o przechowywaniu materiałów łatwopalnych z wyprzedzeniem pozwoli pracownikom TBS Wrocław lub Zarządu Zasobu Komunalnego zareagować i doprowadzić do usunięcia groźnych materiałów z danego mieszkania, klatki schodowej lub piwnicy. 

Jakich przedmiotów nie wolno przechowywać w budynkach? 

  • butli gazowych (np. turystycznych), 
  • płynów łatwopalnych, m.in. paliw, smoły, wysoce palnych alkoholi, chemikaliów, 
  • pustych opakowań po farbach, lakierach itp., 
  • opon samochodowych, 
  • akumulatorów elektrycznych - sprawnych bądź zużytych,  
  • pozostałości roślinnych (np. gałęzi lub chrustu), 
  • urządzeń oraz instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą się rozgrzać do temperatury 100 st. C,

Czego nie wolno robić w częściach wspólnych budynków?

  • palić papierosów, 
  • odpalać fajerwerków, 
  • rozpalać ognisk lub innych źródeł otwartego ognia, np. grilla, 
  • samodzielnie ingerować w instalacje elektryczne - takie czynności mogą wykonywać jedynie pracownicy firm z odpowiednimi kwalifikacjami oraz uprawnieniami obsługujący budynek,
  • używać materiałów łatwopalnych jako osłon oświetlenia,
  • napełniać butli z gazem, 
  • używać elektrycznych urządzeń grzewczych ustawionych na łatwopalnym podłożu, 
  • zastawiać ciągów ewakuacyjnych (bram wejściowych, klatek schodowych) przedmiotami, w szczególności łatwopalnymi. 

Ostrożnie z ładowaniem e-urządzeń! 

Wiemy też, że dużą popularnością cieszą się obecnie hulajnogi elektryczne lub inne urządzenia transportu osobistego, m.in. elektryczne deskorolki, hooverboardy, segwaye itp. Dlatego przypominamy, że ładowanie akumulatorów tych urządzeń za pośrednictwem domowych gniazdek może być niebezpieczne. Zwłaszcza, jeśli zostawimy je podpięte do sieci bez nadzoru lub np. na całą noc. Instalacje elektryczne w budynkach i mieszkaniach często nie są dostosowane do tego, aby obsłużyć napięcie potrzebne do naładowania takich sprzętów. A to może doprowadzić do zwarcia instalacji albo wybuchu akumulatora w ładowanym urządzeniu, a co za tym idzie, do pożaru. 

Warto więc sprawdzić, czy instalacja elektryczna w mieszkaniu ma odpowiednie parametry, zanim zdecydujemy się użyć jej do ładowania takich urządzeń. A jeśli możliwości techniczne na to pozwolą, to nie wolno pozostawiać ładujących się hulajnóg elektrycznych itp. bez nadzoru, trzeba zaś przy tym sprawdzać, czy ładowarka oraz ładowane urządzenie się nie przegrzewa. Korzystajmy też z oryginalnych ładowarek lub zamienników autoryzowanych przez producenta sprzętu. Aby sprawić, że proces ładowania będzie bezpieczny, trzeba też unikać przedłużaczy lub rozgałęźników, a także używać gniazdek elektrycznych, które nie będą narażone na wysoką temperaturę, np. od promieni słonecznych. 



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu