Aktualności

Taki był rok 2024 w TBS Wrocław!

Taki był rok 2024 w TBS Wrocław! 09.01.2025

400 tys. zł na sąsiedzkie inicjatywy, które zmienią osiedla TBS, do tego 150 odremontowanych balkonów i średnio 34 chętnych na jedno mieszkanie. Przedstawiamy subiektywny przegląd minionych 12 miesięcy w liczbach i zdarzeniach.

Pierwsza taka Rada w Polsce powstała przy TBS Wrocław 

W październiku 2024 r. powstała Rada Mieszkańców TBS Wrocław. To pierwsza taka rada w polskich TBS-ach. Kadencja Rady trwa 4 lata, praca w niej ma charakter społeczny, a w jej skład weszło 10 radnych, wyłonionych w wyborach zorganizowanych przez Fundację “Obywatel TBS”. Rada ma charakter doradczo-konsultacyjny, co pozwala nam lepiej poznawać potrzeby wszystkich mieszkańców osiedli TBS Wrocław. Zarząd spółki powołał Radę Mieszkańców TBS Wrocław poprzez uchwałę, co podkreśla jej znaczenie. Sama Rada wciąż może wskazać przedstawiciela mieszkańców do Rady Nadzorczej TBS Wrocław.

Więcej o Radzie Mieszkańców TBS Wrocław można się dowiedzieć TUTAJ.

Pierwszy w historii spółki Budżet Sąsiedzki TBS Wrocław 

W grudniu ub.r. uruchomiliśmy Budżet Sąsiedzki TBS Wrocław. To pierwszy taki projekt w ponad 20-letniej historii spółki. Idea, która za nim stoi, jest prosta: mieszkańcy osiedli wrocławskiego TBS mają do dyspozycji 400 tys. zł na projekty, za sprawą których mogą zmienić na lepsze swoją okolicę. Nowe ławki, dodatkowa zieleń, rowerownie zewnętrzne, siłownie “pod chmurką” - to tylko część pomysłów, które można zgłosić za pośrednictwem Budżetu Sąsiedzkiego. 

Aby zgłosić pomysł, wystarczy zebrać poparcie łącznie 20 osób i przesłać pomysł mailowo do TBS Wrocław. Jeśli po weryfikacji naszych pracowników ds. technicznych okaże się, że dany pomysł można zrealizować we wskazanym miejscu, przystąpimy do realizacji. Czas na zgłoszenia mija 28 lutego. 

Dodatkowe informacje o Budżecie Sąsiedzkim TBS Wrocław, w tym o zasadach składania projektów, piszemy TUTAJ.

Zorganizowaliśmy EKO-spotkania

Na przełomie lata i jesieni ub.r. zaprosiliśmy do udziału w sąsiedzkich EKO-spotkaniach, które wspólnie ze spółką Ekosystem zorganizowaliśmy dla mieszkańców Stabłowic, Leśnicy i Brochowa. Te spotkania służyły głównie edukacji m.in. o zasadach segregowania odpadów i pożytkach z recyklingu, a tę pożyteczną część łączyliśmy z przyjemną, czyli grami i zabawami dla dzieci. W tym roku planujemy wrócić z edukacją ekologiczną na nasze osiedla. 

12 miesięcy dużych inwestycji…

Rok 2024 upłynął nam pod znakiem remontów zakrojonych na szeroką skalę. Decydując się na poszczególne prace, braliśmy pod uwagę dwa kluczowe elementy: ocenę techniczną naszych pracowników, a także głosy mieszkańców, bo często wskazują nam Państwo różne potrzeby remontowe. 

W 2024 r. wykonaliśmy dla Państwa między innymi takie prace, jak:

  • kompleksowy remont 150 balkonów w naszych budynkach w Leśnicy i na Zakrzowie;
  • odnowienie kilkudziesięciu klatek schodowych (czasami na parterze, w innych miejscach od parteru do ostatniego piętra) w budynkach na Brochowie, w Leśnicy, na Stabłowicach i Psim Polu; 
  • uszczelnienie fundamentów budynku przy ul. Kasztelańskiej, aby rozwiązać nawracający problem zalewania piwnic przez intensywne deszcze; 
  • wymianę 50 sztuk drzwi wejściowych (przy ul. Zielnej: zewnętrznych i w “wiatrołapie”, w Leśnicy: zewnętrznych) w niektórych naszych budynkach;
  • wymiana blisko 100 elementów oświetlenia ulicznego w Leśnicy i przy ul. Górniczej: z lamp sodowych na energooszczędne, LED-owe; 
  • kompleksowa przebudowa placu zabaw na patio budynku na Nowych Żernikach; 

Odnowiony balkon w budynku przy ul. Kasztelańskiej:

Odmalowana klatka schodowa w jednym z budynków na Stabłowicach:

Nowe oświetlenie uliczne na osiedlu w Leśnicy:

Odnowiony plac zabaw na patio budynku na Nowych Żernikach:

… i tych mniejszych 

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. zgłosili nam Państwo za pośrednictwem systemu iMieszkaniec łącznie 4461 usterek do naprawienia, także w przestrzeni wspólnej i na terenach zewnętrznych naszych osiedli. To oznacza, że co miesiąc średnio wpływało do nas ok. 371 zgłoszeń. Sprawy, które nam Państwo zgłaszali, najczęściej dotyczyły:

  • instalacji elektrycznych i teletechnicznych,
  • instalacji sanitarnych,
  • usterek budowlanych.

W 2024 r. rozwiązaliśmy dokładnie 3685 spraw z obszaru usterek, które nam Państwo zgłosili, co daje średnio ok. 307 wykonanych napraw w miesiącu. Pozostałe najczęściej musieliśmy odrzucić jako niezasadne, głównie dlatego, że były to usterki w mieszkaniach, za naprawienie których — zgodnie z umową — odpowiada najemca, np. uszkodzenia drzwi wejściowych do mieszkań albo spłuczek w toaletach.  

Nowa firma, która dba o porządek na naszych osiedlach

W wakacje 2024 r. rozpoczęliśmy współpracę z firmą porządkową EPA Green z Wrocławia, z którą związaliśmy się 2 — letnią umową. W ramach zmiany partnera od usług porządkowych, wprowadziliśmy też nowe usprawnienie: nasz zasób podzieliliśmy na 4 (a nie na 2, jak do tej pory) sektory, co ma ułatwić firmie porządkowej delegowanie odpowiedniej liczby pracowników oraz niezbędnego sprzętu w zależności od potrzeb. Jesteśmy przekonani, że jakość pracy porządkowej firmy EPA Green przypadła Państwu do gustu i jesteście zadowoleni z poziomu czystości w budynkach, na osiedlowych ulicach lub placach zabaw. 

Więcej informacji o współpracy TBS Wrocław z firmą EPA Green znajdą Państwo TUTAJ.

Nasza oferta przyciągnęła więcej zainteresowanych niż w 2023 r. 

W 2024 r. zamieściliśmy 49 ogłoszeń o wolnym mieszkaniu na wynajem. W odpowiedzi wpłynęło do nas 1665 wniosków od osób zainteresowanych wynajęciem lokalu. To daje średnio ok. 34 chętnych na jedno mieszkanie. Dla porównania, w 2023 r. były to średnio 24 osoby na jedno mieszkanie.

To pokazuje, że nasza oferta jest atrakcyjna dla osób, które szukają mieszkania na tani wynajem we Wrocławiu. Dziękujemy za Państwa zainteresowanie! 



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu