Aktualności

TBS Wrocław wybuduje nowe mieszkania na Księżu Małym, uwzględniając prośby mieszkańców osiedla

TBS Wrocław wybuduje nowe mieszkania na Księżu Małym, uwzględniając prośby mieszkańców osiedla 20.01.2025

TBS Wrocław planuje budowę mieszkań przy skrzyżowaniu Głubczyckiej i Opolskiej na Księżu Małym we Wrocławiu. Projekt inwestycji zostanie przygotowany z uwzględnieniem opinii wrocławian, zebranych podczas konsultacji społecznych.

Na zdjęciu ilustracyjnym: prostokąt z tłem w kolorze żółtym, na pierwszym planie widoczne ludzkie nogi w obuwiu: sportowym i klasycznym.

Pierwsza runda konsultacji z mieszkańcami Księża Małego odbyła się w maju 2022 r. i posłużyła do naniesienia zmian w dokumentacji projektowej planowanego budynku TBS Wrocław. Wtedy pracownicy spółki przedstawili swój pomysł na budynek, który uwzględniał kluczowe oczekiwania sąsiadów: obniżenie wysokości planowanych budynków i odsunięcie ich od istniejących zabudowań.

— Ustalono też, że mieszkańcy nie chcą budynku w środku działki, na której będzie realizowany projekt. Zadeklarowaliśmy wtedy, że sugestie i oczekiwania mieszkańców uwzględnimy w dalszych pracach nad projektem budynków przy ulicach Głubczyckiej i Opolskiej, a nową wersję dokumentacji przedstawimy podczas spotkania — wyjaśnia Łukasz Maślanka z TBS Wrocław.

Mieszkańcy chcą placu zabaw i siłowni plenerowej

W listopadzie 2024 r. pracownicy spółki spotkali się z mieszkańcami ponownie, aby pokazać im poprawioną wersję projektu, uwzględniającą potrzeby zgłoszone dwa lata wcześniej. Ostatecznie zamiast budynku planowanego w głębi terenu powstanie otwarty dziedziniec z placem zabaw, w który zostanie wkomponowana rosnąca tam dziś zieleń. Kawałek dalej, w bezpiecznej odległości od miejsca, w którym będą bawiły się dzieci, znajdzie się parking naziemny. Pierwotnie mieszkańcy zgłosili też potrzebę wybudowania dwóch placów zabaw, ale na konsultacjach w listopadzie uznali, że lepszym pomysłem będzie siłownia zewnętrzna z zielenią zamiast jednego z nich. Ten pomysł również zostanie uwzględniony.

— Nowe uwagi mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę, aby przygotować ostateczny projekt, a następnie ruszyć z kolejnymi etapami inwestycjami: przygotowaniem właściwej dokumentacji projektowej, uzyskaniem pozwolenia na budowę i wyłonieniem wykonawcy w przetargu — wskazuje kierownik Adam Bułkowski z TBS Wrocław

Ponadto pojawiły się głosy, aby część planowanego budynku odsunąć jeszcze dalej od istniejących nieruchomości zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Pracownicy TBS-u zapewnili jednak, że ustalona lokalizacja spełnia wszystkie obowiązujące przepisy w zakresie wymaganych odległości od sąsiadów i wymaganego czasu nasłonecznienia.

—  Nasz nowy budynek nie będzie zasłaniał dostępu do światła dziennego i stanie w takiej odległości, która będzie dopasowana do norm prawa — zapewnia kierownik Adam Bułkowski.

Mieszkańcy zaproponowali również, aby dojazd do nowej inwestycji był poprowadzony inaczej niż wstępnie zaplanowano: nie tylko od ul. Głubczyckiej, ale też od ul. Opolskiej. Ten wątek będzie jeszcze omawiany z instytucjami miejskimi, które odpowiadają za organizację ruchu drogowego we Wrocławiu i to od nich będzie zależała ostateczna decyzja w tej sprawie.

Co i kiedy wybuduje TBS Wrocław na Księżu Małym

W ramach planowanej powstanie:

  • ok. 170 mieszkań na wynajem,
  • dwa parkingi (podziemny i naziemny) z ok. 220 miejscami postojowymi,
  • plac zabaw,
  • siłownia zewnętrzna,
  • teren zielony,
  • lokale usługowe.

Nowy budynek stanie w miejscu starych, które zostaną wyburzone z ul. Opolskiej. Budowa przy skrzyżowaniu Opolskiej z Głubczycką ma rozpocząć się w drugim kwartale 2026 r. i jest zaplanowana na 2 lata.

Tak będzie wyglądała nowa inwestycja TBS Wrocław przy ul. Głubczyckiej/Opolskiej: 

Wizualizacja budynków mieszkalnych, w tle tereny zielone, plac zabaw i parking.
Wizualizacja budynków mieszkalnych, w tle tereny zielone, plac zabaw i parking. 


Dodatkowe informacje:

Notatka z konsultacji społecznych w listopadzie 2024 r.  

Raport z konsultacji społecznych w maju 2022 r.



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu